top of page

Zeytinyağı

GREENO, Türk zeytinyağının başarılı ihracatçılarından biridir

Zeytinyağına olan tutkumuz, atalarımızın yolundan gitmekten ve bu kral tarlasına olan bağlılığımızdan gelir; Greeno firması 2013 yılında zeytinyağı ürünleri ile faaliyetine başlamış, daha sonra Halep sabununu da bünyesine katmıştır.

 

Atalarımızın yaşadıklarını onurlandırıyor ve yemeklerinizi canlandıracak ve sağlığınızı iyileştirecek otantik zeytinyağı ürünleri sunuyoruz.

 

GREENO'nun sağladığı zeytinyağı türleri:

Olive oil Greeno
Olive oil image Greeno

Ekstra sızma zeytinyağı

Yoğun lezzeti seven gurmeler için

GREENO'nun mükemmel zeytinyağı çeşidi, zeytin meyvelerinin ilk soğuk sıkımından, asitliği en düşük (maksimum 0,8° derece) ile üretilir.

 

Eşsiz zeytinler, zeytin ağaçlarından toplanır ve baştan sona yola koyulur; Zeytin meyveleri özenle toplanıp yıkandıktan sonra kırma ve sıkma aşamasına geçilir ve son olarak süzme ve şişeleme aşamasına geçilir.

 

Tadı, ağızda çok hafif bir yanma, ender rastlanan bir burukluk hissi uyandırır; böylece zeytinyağının eşsiz tadını daha yoğun hissedeceksiniz.

 

Lezzeti ve hafifliği ile damağınıza, faydalı bileşenleri ile tüm vücudunuza hitap eder.

 

Üretimi ısıya maruz kalmadan tamamlandığı için (tamamen Soğuk pres mevcudiyeti), fonksiyonel bileşenler gizli kalır.

 

Herhangi bir katkı maddesi veya koruyucu madde içermez.

Tadı, kokusu, doğallığı, zengin aroması ve içerdiği vitaminler ile ideal bir yağdır. Yemeklerin yanı sıra kahvaltılara ve salatalara lezzet katar.

 

Temel olarak, her zeytinyağı sıfır asitlik seviyesiyle başlar; daha sonra asitlik zamanla ve diğer faktörlerle artar; bu nottan yola çıkarak ikinci ürüne geçebiliriz.

Virgin olive oil

sızma zeytinyağı

Yine zeytin meyvelerinin ilk soğuk sıkımından elde edilen, asitliği maksimum 2° derece olan, listenin ikinci sırasında yer alıyor.

Tat, sağlık yararları ve besin değeri açısından en kaliteli zeytinyağını korurken, sızma zeytinyağından daha ucuzdur.

Hem sızma hem de sızma zeytinyağı türleri doğal olarak oluşan antioksidanlar ve polifenollerdir.

Bununla birlikte, antioksidanların ve polifenollerin miktarları, yağın saf mı yoksa saf mı olduğuyla ilgili değildir; hafif tadı olan bir bakire, tadı güçlü bir sızma zeytinyağından muhtemelen daha az polifenol içerecektir.

 

Sızma neredeyse natürel zeytinyağı kadar iyidir, natürel zeytinyağının sunduğu lezzet orijinal zeytin özü bakımından zengindir, ancak natürel sızma yağdan daha az yoğundur.

Sızma zeytinyağını salatalarda, son kat sprey olarak ve natürel zeytinyağı gibi düşük ısıda pişirmede kullanabiliriz.

Greeno virgin olive oil

Dikkat :
 

Tüm zeytinyağı çeşitlerinde 350 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda lezzeti hızla bozulmaya başlar ve buruk, yanık bir tat hakim olur ancak ısınıza dikkat ederseniz zeytinyağı ile pişirmek yemeklerinize eşsiz bir lezzet katar. Yağ, pişirdiğiniz her şeye eşsiz bir lezzet katar.

prina zeytinyağı

Hafif yemeklerin gizli nedeni.

3. çeşit yemeklik zeytinyağıdır, onu nasıl elde ettiğimizi anlatalım:

Sıkmanın son adımında elimize zeytin artıklarından ağır bir karışım elde ediyoruz; işte bu karışımın preslenmesinden ham prina yağı elde ediyoruz.

Ham prina zeytinyağı rafine edilmedikçe insan tüketimine uygun değildir, asitliği 3.0° dereceyi geçtiği halde bu tür yağlar Halep sabunu yapımında kullanılır.

Ham zeytinyağını rafine ettikten sonra üçüncü yemeklik zeytinyağımız olan prina zeytinyağını elde ediyoruz.

 

Son derece hafif, uygun tekniklerle rafine pirina yağı, yemek pişirmek ve kızartmak için mükemmel bir yağa dönüştürülür. %100 zeytin üretimi ve faydalı bileşenleri ile diğer yemeklik yağlardan ayrılmaktadır. Uygun fiyatı, sağlığa uygunluğu ve lezzeti ile tercih sebebidir.

 

Bu yağ, yüksek sıcaklıklara dayanacak ve zeytinyağının temel özelliklerini artıracak şekilde özel olarak hazırlandığı için yemeklerin yanı sıra kızartmalar için idealdir.

 

Not:

Zeytinyağınızın tadının değişmesini önlemek için zeytinyağınızı doğrudan ısı ve güneş ışığından uzakta saklamaya dikkat edin, bu not hem EVOO, VOO hem de POO için geçerlidir.

pomace olive oil - Greeno
olive oil Turkey

Zeytinyağının faydaları:

Beslenme, terapötik ve kozmetik

 

Zeytinyağı, herhangi bir sağlıklı beslenmenin ana bileşeni olan insan vücudunun genel sağlığı için mükemmeldir.

Terim, bunu bazı tıbbi maddeleri kaybetmiş olarak ifade eder. Zeytinyağının birçok faydasından sorumlu olan yüksek oranda besin, doymamış yağ asitleri ve E vitamini içerir.

Vücuttaki yağ oranını (LDL) azaltmak için, yüksek tansiyon hastalarında kalbi ve kılcal damarları korur; kolesterolle savaşmaya yardımcı olur.

 

Tedavi edici özelliklerinin yanı sıra birçok kozmetik özelliği vardır, antioksidan bakımından zengindir, cildi onarır, besler ve yaşlanma belirtilerini önler.

Tüm cilt tipleri, yetişkinler, çocuklar ve bebekler için uygundur.

Yüz cildi için çalışır, makyajı çıkarır, temizler ve derinlemesine nemlendirir. Yüze zeytinyağı sürüp, ılık suyla ıslatılmış bir pamukla yüzünüzden çıkarmanız ve ardından yüz gözeneklerini kapatmak için soğuk suyla durulamanız yeterlidir ve sonuç harika olacaktır.

 

Zeytinyağı saç ve saç derisi bakımında da etkilidir. Saçı nemlendirir ve tırnakları besler çünkü saçın binlerce yıldır bildiği uzun bir vitamin listesi, özellikle de polifenoller içerir, saçı uzatır, onarır ve saç telinin ihtiyacı olan her şeyi sağlar.

GREENO ürünleri aşağıdaki ambalajlarda mevcuttur:

  • Marasca Cam Şişeler: 250, 500, 750 ml, 1, 1,5 & 3 Litre

  • Saplı Cam Şişe: 250, 500 ml, 3 Litre

  • PET Şişeler: 175, 250, 500, 750 ML, 1, 2, 3, 4 & 5 Litre

  • Teneke: 175, 500 ML, 2, 3, 4, 10, 14, 17 Litre

  • Çelik Variller: 195 kg

  • Flexitanklar: 21 ton

bottom of page